NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » SUGESTIE, POMYSŁY, UWAGI, SKARGI » VIPERA AMMODYTES

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Vipera ammodytes

Żmija nosoroga
  
Adamus1916
24.05.2009 19:06:31


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wołomin

Posty: 18 #265550
Od: 2009-5-17


Ilość edycji wpisu: 3
Nazwa łacińska: Vipera ammodytes
Nazwa polska: Żmija nosoroga (kiedyś piaskowa)

Występowanie:
Cieplejsze rejony Europy (południowa Austria, północne Włochy, Półwysep Bałkański, Cyklady, Azja Mniejsza do Przedkaukazia).

Cechy charakterystyczne:
Wąż ten jest jadowity o uzębieniu Solenoglypha.
Jest to najwyższy stopień rozwoju aparatu jadowego u węży.
Zęby te znajdują się w przedniej części otworu gębowego węża, złożone pozostają równolegle do kości szczęki. Zęby są typu kanalikowego.
Średniej wielkości wąż, aczkolwiek największy i najbardziej jadowity z europejskich żmij. Dorastają do ok. 100cm. Dorosłe samice są niewiele większe od samców. Osobniki pochodzące z wysp rosną do ok. 70cm. Posiadają zmienne ubarwienie, od szarego i żółtego po czerwony i brązowego. Przez górną część ciała przechodzi ciemny zygzak. Jego wzory są różnorodne. Grzbiet jest jaśniejszy niż boki. Na brzuchu jest biało - szara z czarnymi punktami. Samce są przeważnie ciemniejsze od samic. Głowa jest szeroka i płaska, oddzielona od tułowia. U niektórych osobników również jest na niej wzór. Ogon jest krótki.
V. ammodytes charakteryzuje się mięsnym wyrostkiem pokrytym łuskami na szczycie głowy.
Wyróżniamy kilka podgatunków:
V. a. ammodytes – Austria, północne Włochy, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Albania, południowo-zachodnia Rumunia i północno zachodnia Bułgaria.
V. a. gregorwallneri – Austria, była Jugosławia.
V. a. meridionalis – Grecja wraz z wyspami (najmniejszy podgatunek, dorasta do 60 cm.)
V. a. montandoni – Bułgaria, południowa Rumunia
V. a. transcaucasiana – Gruzja, północna Turcja, Kaukaz

Biotop:
V. ammodytes prowadzi typowo naziemny tryb życia. Aktywna w ciągu dnia i zmierzchu. Można ją spotkać wygrzewającą się w promieniach słonecznych. Preferują wilgotny, kamienisty klimat, choć występują również w lasach. Występuje do 2000 m. nad poziomem morza.

Pokarm:
W niewoli: myszy, szczury.
Na wolności: drobne ssaki, jaszczurki, wężei ptaki.

Jadowitość:
Dorosła Żmija nosoroga produkuje 10-35mg jadu. LD50 wynosi: 0.44-0.82 mg/kg IV, 0.19-0.64 mg/kg IP i 6.6 mg/kg SC. Dla zabicia dorosłego człowieka potrzebna ilość wstrzykniętego jadu to 40-60mg. Po ukąszeniu pojawia się opuchlizna i odrętwienie. Występują stany lękowe, wymioty i biegunka oraz bóle.

Rozmnażanie:
Widoczne dymorfizm płciowy. Samce są znacznie bardziej jaskrawe. Kopulacja zachodzi pod koniec kwietnia i trwa do końca maja. Na jesieni, od września do października samica składa od kilku do kilkunastu jaj, z których od razu wykluwają się młode. Młode Żmije nosorogie w chwili urodzenia mają od 12 do 20 cm.
Zaleca się zimowanie.

Warunki hodowlane:
Wielkość terrarium dla jednego osobnika powinna wynosić 80x40x40. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 24-28’C z nocnym spadkiem do 20’. Zalecane jest utworzenie wysepki ciepła, na której temperatura powinna dochodzić do 35’. Niezbędna jest miseczka ze świeżą wodą do picia. Podłoże może stanowić torf zmieszany z piachem.

Uwagi:
Do obchodzenia się z tym wężem niezbędny jest hak ofiologiczny.
Głównie z jej jadu produkuje się surowice na europejskie żmije, jednak surowica ta nie zawsze jest skuteczna. Czasami może wywoływać niepożądane komplikacje.

  
Electra25.04.2024 13:29:03
poziom 5

oczka
  
Adamus1916
24.05.2009 19:08:38


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wołomin

Posty: 18 #265552
Od: 2009-5-17
Jest to mój pierwszy opis.
Nadaje sięwesoły?
Proszę o jakieś komentarze.

  
WEZE
25.05.2009 03:30:15
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: KATOWICE

Posty: 113 #265691
Od: 2008-12-29
Cześć.
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że super iż dodałeś nowy opis, miło że ktoś "z zewnątrz" chce podjąć inicjatywe i rozwijać to forum.
Opis przeniosłem do "sugestii, uwag..." - dlatego, aby zweryfikować niektóre informacje, zanim on zostanie zamieszczony w stosownym dziale.
Moje zdanie jeśli chodzi o opis - jest dobry, na wzór wszystkich, czyli mi się spodobał. Mam jednak kilka dygresji:
-jad z V.ammodytes jest produkowany na jad innych żmij europejskich, ale warto dopisać, że taka surowica nie zawsze jest odpowiednio skuteczna a nawet czasami może wywołać dodatkowe problemy
-jest to najjadowitsza żmija europejska - albo nie doczytałem, albo takiej wzmianki tu nie ma? wesoły To niewielki uszczerbek informacji, ale można ją dodać
-co do rozróżnienia płci niekoniecznie mógłbym się zgodzić, że samice są znacznie większe (czy też widocznie większe) od samców, osobiście wielkością się tak bardzo nie różnią (przykład, mam parę V.a.montandoni, samiec około 75cm, samica około 80, różnica mało widoczna), można stwierdzić iż samce są NIEWIELE WIĘKSZE OD SAMIC
To są naprawdę mikroskopijne "błędy" (a raczej uszczerbki w informacji gatunku). Ogólnie opis mi się spodobał i na 100% zostanie zamieszczony w stosownym dziale (dodam tylko poglądowe zdjęcia tego gatunku i wkleję opis w Twoim imieniu z moimi zdjęciami).
Jeśli by ktoś zauważył jakieś nieprawidłowości co do opisu tego i innego, bardzo proszę pisać, zależy mi na tym aby opisy zawierały minimum błędów a najlepiej, gdyby ich wogóle nie było wesoły.
Dziękuję serdecznie.
PS: Jeśli będziesz chciał zrobić jeszcze jakiś opis, będzie on napewno mile widziany.
Moja mała ocena, od 0 do 10 daję 8/10
  
Adamus1916
25.05.2009 09:26:13


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wołomin

Posty: 18 #265716
Od: 2009-5-17
Witam.

Tak, jak zauważyłeś, opis miał być na wzór innych. Dlatego też, pozwoliłem sobie skopiować informacje o uzębieniu. Moim zdaniem najlepiej było by , gdyby wszystkie opisy były pisane na ten sam wzór.

Zamieściłem Twoje uwagi, błędy również już poprawiłemwesoły

Przejrzałeś mnie z tymi zdjęciami, miałem Cię o nie prosićpan zielony

Gdy będę miał chwilę wolnego czasu, napiszę opiś C. cerastes a następnie C. durissustaki dziwny
  
kingcobrafan
29.05.2009 01:23:14
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 27 #268105
Od: 2009-5-24
Opis dobry . Przy podgatunku z Grecji warto zaznaczyć , iż to najmniejszy podgatunem (V.ammodytes meridionalis) dorastający przeciętnie do około 60cm długości .
  
Electra25.04.2024 13:29:03
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » SUGESTIE, POMYSŁY, UWAGI, SKARGI » VIPERA AMMODYTES

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny